Çalıkuşu - Gençler İçin

Ürün Kodu: 9789751015440
Çalıkuşu - Gençler İçin

Çalıkuşu

Türk edebiyatının en çok sevilen klasikleri arasında gösterilen Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin tarafından 1922 yılında kaleme alınmıştır. Savaşın son yıllarına denk gelen roman, dönemin toplumsal vaziyetini de gözler önüne serer niteliktedir. Cumhuriyet’in ilk yıllarına da yer vermesi dolayısıyla eser, önemli bir döneme adeta ışık tutar. Öte yandan yazar, kitabında savaşı anlatmaktan geri kaçınmış, bunun yerine romanı bir aşk hikayesi etrafında kurgulamayı tercih etmiştir. Bundaki en büyük etkenlerden biri ise kuşkusuz toplumdaki buhranlardır.

Savaş sonrası Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik durumunu tahlil edebileceğiniz bu roman, geri kalmışlığın eğitimde getirdiği sıkıntıları da gün yüzüne çıkarıyor. Toplum eleştirisinin sıkça yapıldığı eser, diğer taraftan sizi aşk, gurur, kıskançlık, ihanet, gurbet ve affetme üzerine de düşünmeye davet ediyor. Bir çırpıda okuyacağınız Feride ve Kamran’ın aşkı, Çalıkuşu romanında sizi bekliyor.

Güzelliği ile Herkesi Büyüleyen Kıpır Kıpır Bir Çalıkuşu: Feride

Romanın baş kahramanı Feride’dir. Feride, çok küçük yaşlarda anne ve babasını kaybeder. O andan itibaren teyzesi Besime Hanım, kendisine sahip çıkar ve onu Fransız yatılı okuluna gönderir. Feride oldukça yaramaz, yerinde duramayan, kıpır kıpır bir kızdır. Bu nedenle arkadaşları okulda kendisine “Çalıkuşu” adını takmıştır. Yaz tatillerinde teyzesinin evine giden Feride, oğlu Kamran’a aşık olur. Başlarda bunu kabullenmese de zamanla hislerinin çocukluktan ziyade gerçek bir aşk olduğunu anlayacaktır.

Bir zaman sonra Kamran’ın da Feride’ye aşık olduğu anlaşılır ve bu iki aşık nişanlanırlar. Düğün günü Feride, kendisine gelen bir mektupla yıkılır. Çünkü içerisinde Kamran’ın İsviçre’de iken Münevver adında bir kızla ilişkisi olduğu ve ona evlenme sözü verdiği yazılıdır. Bunu öğrenen Feride, düğün günü her şeyi bırakıp kaçar. Artık Feride’nin Anadolu’daki öğretmenlik görevi başlamıştır.

Kendisini pek çok zorluklar bekleyen Feride, her şeyin üstesinden gelebilecek midir? Çocukluk aşkı Kamran’ı unutabilecek midir, yoksa bir gün kavuşacaklar mıdır?

Bunları Biliyor muydunuz?

Reşat Nuri Güntekin, ilk zamanlar bu eseri “İstanbul Kızı” adıyla dört perdelik bir tiyatro oyunu olarak kaleme almıştır. 1922’de Vakit gazetesinde yayınlandıktan sonra büyük ilgi gören eser, bir roman olarak kalmıştır.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Türk edebiyatında ses getiren yazarların, unutulmaz eserleri sizi bekliyor. Sepete özel indirimlerden yararlanmak için beklemeyin!

 

 

İlk Baskı Yılı : 2008

Dil : Türkçe

İlgili ürünler
Yazarın Diğer Kitapları
Whatsapp Destek Hattı
G-HET81Q4C75