ŞAFAĞA GİDEN YOL

Ürün Kodu: 9786259440316
Yazar:

 

18. yüzyılın son çeyreğinde siyahi bir köle olarak doğan ve 40 yıl sonra özgürlüğünü bizzat elde eden Josiah Henson’ın kendi elleriyle yarattığı şafağa ulaşmasının görkemli ama yürek yakan hikâyesi…

Amerikan tarihinin utanç verici vahşi kölelik dönemine çarpıcı bir bakış sunan bu eserde özgürlük için ödenen bedeller edebi bir lezzetle yazıya dökülüyor. Kölelik karşıtı edebiyatın kültleşmiş romanlarından Tom Amca’nın Kulübesi’ne ilham veren savaşçılardan biri olan Henson’ın hayatına odaklanan bu biyografik eserin fonunda ise 19. yüzyıl Amerikası’ndaki, feodal yapının acımasızlığı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Sıradan bir köle olarak başladığı yaşamında başkaldırıp özgürlüğünü elde elden, tam 118 başka kölenin de özgürleşmesine vesile olan, Kraliçe Victoria tarafından Windsor Kalesi’nde ve ABD Başkanı Rutherford B. Hayes tarafından Beyaz Saray’da ağırlanacak mertebeye kadar ulaşan bu büyük özgürlük savaşçısı, Jared A. Brock’un özgün anlatısıyla tarihte hak ettiği yeri de perçinlemiş oluyor.

“Jared Brock’un dikkat çekici kitabı Şafağa Giden Yol, özgürleşme ve yeniden inşa sürecinin sterilize edilmiş (ve bembeyaz) Amerikalı versiyonuna karşı önemli bir panzehir. Josiah Henson’ın hayatı, Tom Amca’nın Kulübesi için ilham kaynağı olmaktan çok daha fazlasıydı. Henson bir kurtarıcı, lider, düşünür, örgütleyici ve müjdeciydi.” (Kevin Bales CMG, Nottingham Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Okulu Çağdaş Kölelik Profesörü)

 

İlgili ürünler
Whatsapp Destek Hattı
G-HET81Q4C75