Türkiye'de Herkes İçin Arabuluculuk

Türkiye'de Herkes İçin Arabuluculuk

Bu kitap, Fransız Hâkim Béatrice Blohorn-Brenneur tarafından “Fransa’da Herkes İçin Arabuluculuk” adıyla yazılan ve 8 ülkede çevirisi yapılan eserin Türkiye uyarlamasıdır.

Birinci kısımda, arabuluculuğun ne olduğu ve arabuluculuğa ilişkin genel metotlar anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci kısımda ise arabuluculuğun ülkemizdeki yeri, 2020 yılına kadar geçirmiş olduğu evreler, tabi olduğu yasal düzenlemeler ve mevcut uygulamalar paylaşılmıştır.

Neden “herkes” için? Neden “arabuluculuk”?

Türkiye’de kitapta da aktarıldığı üzere belli bazı uyuşmazlıklar için mahkemeye gitmeden önce arabuluculuğa başvurma şartı aranmakta olup, resmi arabuluculuk görevi de belli birtakım niteliklere sahip olmak kaydıyla hukuk fakültesi mezunlarına verilmiştir.

Ancak bu kitap sadece resmi arabulucu olan veya olabilecek kişiler için değil toplumun her kesiminden insanın arabuluculuğu anlaması ve bundan faydalanabilmesi amacıyla kaleme alınmıştır. Çünkü günlük hayatta herkes, her an ve her yerde bir uyuşmazlığın parçası olabilir. Herkes yaşamakta olduğu bir uyuşmazlığı çözmek ya da yaşanması muhtemel bir uyuşmazlığı önlemek için bir yol arayışına girebilir. (Aile içinde, okul yaşamında, iş hayatında, komşuyla, ticari, politik ve idari ilişkilerde vs. birbirini anlamak, uyuşmazlıkları çözmek, ilişkileri tamir etmek gibi…) Arabuluculuk, bu yol arayışında kişilerin kendi uyuşmazlıklarını barış içerisinde çözmelerine, en uygun çözüm yolunu bulup seçmelerine katkı sağlayabilir.

 

Türk-Fransız işbirliği ile hazırlanan bu kitabın arabuluculuk yolunda herkese ışık tutması dileğiyle…

 

Béatrice Blohorn Brenneur, 33 yıl hâkimlik mesleğini (özellikle 1. Derece temyiz mahkemeleri ve Yargıtay’da) yürüttükten sonra Avrupa Konseyi’nde arabuluculuk görevi üstlendi. Fransa’da arabuluculuğun mahkemelerde uygulanmasında öncüler arasında yer aldı. Avrupa Arabuluculuk Hâkimleri Birliği’ni (GEMME) kurdu. Türk arabuluculuk mevzuatının hazırlanmasına katkı sağlamak amacıyla Türkiye’de bulundu.

Duygu Akuğur, 2004 yılından beri avukatlık mesleğini (özellikle ticaret, iş, gayrimenkul, idare ve sigorta hukuku alanlarında) sürdürmektedir. 2015 yılından itibaren Adalet Bakanlığı’na kayıtlı resmi arabulucu olarak görev yapmaktadır. Türkiye’de farklı bölgelerde ve yurtdışında faaliyet gösteren Eurasia Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nin kurucularındandır.

Jacques Salzer, Paris’te işletme, iktisat ve siyasal bilgiler alanında eğitim aldıktan sonra, 1978 yılında eğitim bilimi dalında doktorasını tamamladı. 34 yıl boyunca Paris Dauphine Üniversitesi’nde doçent olarak iletişim alanında dersler verdi. Arabuluculuk üzerine uygulama ve metot bilincini geliştirdi. 1983’ten beri iletişim yöntemleri, uyuşmazlık süreçleri, müzakere ve arabuluculuk alanlarında Fransa ve 17 farklı ülkede yer alan üniversiteler ve çeşitli kurumlarda eğitimler vermektedir. 

 

İlgili ürünler
Yazarın Diğer Kitapları
Whatsapp Destek Hattı
G-HET81Q4C75